Plenér absolventů FaVU VUT Brno

15/7 – 16/7/2016

Galerie Luxfer, Riegrova 347, Česká Skalice

Kurátorka: Kateřina Štroblová

 

Za podpory města Česká Skalice a místní Vily Čerych se ve městě dne 15. 7. 2016 uskutečnil již druhý ročník plenéru absolventů ateliéru Luďka Rathouského a Jiřího Franty z brněnské FaVU.

Podobně jako v loňském roce probíhalo v odpoledních hodinách pásmo drobných uměleckých intervencí a performancí ve veřejném prostoru České Skalice.

Po zahájení na náměstí u kašny se diváci a návštěvníci přesouvali na místa jednotlivých akcí.

V úvodní performanci se Julia Gryboś, původem z Polska, zhostila směrové cedule na Wrocław, na níž modrým fixem opravila pravopisnou chybu.

Spontánní dílo vzniklo pod rukama finského umělce Anssiho Uusnakkiho, který si v zahradě Vily Čerych vyhlédl poražený strom, z nějž motorovou pilou vytesal sochu, jež zde zůstane jako doplněk parku.

Osobní příběh spojený s nedalekou nádrží Rozkoš ztvárnila čtením Markéta Filipová spolu s nenápadnou instalací v jezírku.

Do akcí se zapojil i vedoucí ateliéru Luděk Rathouský, který drobným zásahem poznamenal jeden z háků na fasádě Základní školy.

Performance Barbory Kachlíkové probíhala ve městě již od ranních hodin. Umělkyně strávila den nakupováním a stravováním v místních zařízeních, a po menším konfliktu s obsluhou drogerie zde provedla několikaminutový odpolední happening.

Závěr plenéru patřil umění hudební improvizace Tomáše Hrubiše v hostinci U Konvalinků.

 

FOTOGALERIE