Jirka neprokrastinuje! Laické texty doplňují jeho video ke kultovnímu seriálu


Česká Skalice – „Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.“ Jirko, neprokrastinuj! Tak vyzývá název výstavy k práci držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2009 a konceptuálního umělce Jiřího Skálu (1976), který má nyní video výstavu v Galerii Luxfer.


Když na vernisáž výstavy přišli návštěvníci, mnozí z nich netušili, že najdou pouze prázdné stěny. Po artefaktech ani památky. Navíc kvůli zdravotní indispozici nebyl, jak bývá zvykem, přítomen ani autor. Naštěstí jsou k dispozici moderní technologie, tak se kurátor Luděk Rathouský spojil se Skálou prostřednictvím skype a vedl s ním rozhovor. Ten se mimo jiné točil i kolem promítaného videa, které se zaměřilo na fiktivní postavu Sedmá z devíti z kultovního amerického televizního sci-fi seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager.


Monotónní komentář, který nevšedním způsobem ztvárněné video doprovázel, přímo nevysvětluje postavu, která se narodila jako člověk jménem Annika Hansen a proměnila se v Borga s označením Sedmá z devíti. Video pouze reflektuje vývoj postavy včetně rozmanitých převleků a je „přerušované“ dlouhými bílými plochami. Podle Skály bílé plochy ve videu slouží jako kontrast k obrázkům.


Komentář je složen z tak zvaného insitního, tedy neškoleného, laického a neodborného psaní, které se hojně objevuje v různých internetových diskuzích, blozích či pod videi na youtube. Právě toto psaní autora zajímá. „Text je pro mě možností přesně definovat současnou situaci,“ uvedl autor, který rád sleduje, jak se změnilo psaní s příchodem internetu.


„Původně jsem měl asi šedesát stran různých textů týkajících se Sedmé z devíti. Na začátku tam je reflektovaný hlasový mód od společnosti Apple, který přechází do příběhu Sedmé z devíti,“ vysvětlil umělec a podotknul, že postava z proslulého seriálu se stala velkou legendou gay komunity v Americe.


Jak prozradila historička umění Kateřina Štroblová, umělec v experimentu zkoumá kód dialogu a jeho čtení. „Strategii čtení v poslední době rozvíjí i v performačně – veřejných aktivitách. Organizuje například veřejná čtení zaměřená na pohyb v nekonečném prostoru internetu,“ upřesnila Štroblová. Výstava Jiřího Skály v Galerii Luxfer potrvá do 22. května.


 Text: Hynek Šnajdar