Lukáš Jasanský a Martin Polák                   

7. 10. – 27. 11. 2016

Kurátorka: Kateřina Štroblová

 

 

Lukáš Jasanský (*1965) a Martin Polák (*1966) patří mezi naše nejznámější umělecké dvojice. Společně tvoří již od 80. let a jsou průkopníky postkonceptuálního přístupu k tvorbě. Jejich médiem je černobílá fotografie, jejímž prostřednictvím zobrazují především město, krajinu a okolní svět, v němž se člověk vyskytuje jen zřídka, ale o němž se ze snímků bez doslovných zkratek dozvídáme mnohé. Jejich dílem prosakuje ironie a humor, s nímž zachycují často syrovou realitu (nejen) naší postsocialistické kulturní krajiny.

 

Důležitou strategií je typologizace, vytváření jakýchsi vzorníků, akcentujících různorodost v jednotě a stereotypy v množství. Řazení do cyklů dodává dokumentárnímu rázu fotografií na věcnosti a naléhavosti. Určitá lehkost a shovívavost snímků jim ale mnohdy propůjčuje rázovitý charakter anti - pábitelské poetiky.

 

Výstavu v Galerii Luxfer pojali jako hold klasice. Pomocí staré techniky expozice na skleněné desky z doby zlaté éry fotografie zachytili „ikonické“ momentky z města Česká Skalice a okolních Ratibořic. Záběry Gutfreundova sousoší babičky, ratibořického zámku až po sudkovská zátiší se smutečními vrbami gradují v dokumentaci expozice babiččina muzea, pocházející někdy ze 70. let minulého století. Zde tak můžeme tušit ironicko kritický osten, trvale přítomný v jejich tvorbě. Poněkud divoká instalace na dřevěných ostěních, působící v rámci moderních výstavních standardů poněkud zatuchle, tak dává pojmu klasika poněkud jiný rozměr. Exhibici Jasanského s Polákem lze vnímat také jako komentář současného trendu nostalgie a návratům k moderně v umění.

Anotace: Kateřina Stroblová

 

FOTOGALERIE