Každodenní rutina i emoce vstoupily do osobní výstavy Tomáše Svobody v Luxferu 


Česká Skalice JÁ! To je hlavní postava osobně laděné nynější výstavy výtvarníka Tomáše Svobody (1974) v Galerii Luxfer. Tento umělec, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, pojal svou expozici jako instalaci artefaktů doplněnou videem. Podařilo se mu zkombinovat klasickými a novými prostředky věci, které se týkají jeho osoby. 


Přestože je výstava rozdělena do čtyř částí, spolehlivě tvoří jeden pevný celek. Podle autora je nejosobnější částí expozice video. V něm se prolínají jednoduchá slovesa označující běžné každodenní činnosti člověka s obrazovými vstupy vyjadřující pocity a emoce. „Ke každé emoci mám osobní vztah. Videa zachycují například svět od showbyznysu, přes vzpomínky, prostě něco, co má člověk rád z dětství až po současné prožitky. Většina obrazových věcí je stažená z internetu. Je tam například krátká sekvence z vyhlášení vítězů pěvecké soutěže Superstar. Jsou tam ale i věci, které jsem vytvořil sám,“ vysvětluje autor. 


Kurátor výstavy Luděk Rathouský v této souvislosti upozornil, že Svoboda inklinoval k filmu už při studiu na akademii. „Je to vyvoláno zájmem obecně o pohyblivý obraz, nejenom o film,“ uvedl výtvarník. Dominantním prvkem expozice je velká bílá vlajka s černým nápisem JÁ. Svoboda tím vytvořil jakousi osobní standartu. „Standarty využívají rozmanité instituce při různých příležitostech. Tehdy se uctívá vlajka. Toto je moje osobní standarta,“ potvrdil. 


Hned vedle vlajky je na zdi připevněná polička s archy bílého papíru, na nichž je na husto zhruba sedm tisíckrát napsáno slovo TY a pouze jednou JÁ. Archy byly návštěvníkům vernisáže k dispozici. „Pro mě je to metafora toho, jak se každý z nás zkouší orientovat ve společnosti,“ uvedl Svoboda. Výstavu doplňují koláže vytvořené z barevných papírů či různých letáků. Umělec na nich pracoval v roce 1999 na stáži v německém Karlsruhe. Hrdinou je růžový čtvereček 


Hlavním hrdinou je růžový čtvereček, který se „komiksově“ pohybuje v rozličných situacích a komentuje je. „Do výroční dobročinné aukce Umělci dětem jsem věnoval jednu svou práci ze série Ejakulace IV. Jsem dobrý člověk.“ nebo „Miloval jsem ji, ale opustila mne. Prý jsem plytký, povrchní a nevyrovnaný stejně jako mé dílo. Žije teď s nějakým portrétistou.“ Růžový čtvereček, jak prozradil autor, je do značné míry jeho alter ego. „Prožívá rozmanitá dobrodružství a současně přemýšlí o výtvarné kultuře,“ dodává. Výstava Tomáše Svobody v Galerii Luxfer potrvá do 9. března. 

 

Text: Hynek Šnajdar