Tisková zpráva


Petr Lysáček

Návnadu volíš podle toho, co lovíš                                                      

22. 1. – 20. 3. 2016


Kurátorka: Kateřina Štroblová


 

 

Petr Lysáček (*1961) je společně s Jiřím Surůvkou a Františkem Kowolowskim členem skupiny František Lozinski o.p.s. Uskupení vzniklo Ostravě, která je domovskou platformou všech členů, kteří zde patří k významným kulturním iniciátorům. Mezi jejich pozoruhodné aktivity patří například festival akčního umění Malamut (1994-1998). Petr Lysáček také spoluzakládal Institut uměleckých studií na Ostravské univerzitě a působí zde dlouhá léta jako pedagog.

Jeho dílo je směsí specificky hravé formy postmoderních principů a konceptuálního umění. Přesahuje nejrůznější média, od performance přes malbu a instalaci k fotografii. Často pracuje s nalezenými předměty, které uvádí do nových, mnohdy humorných či ironických souvislostí, využívaje estetiky „odpadu“ či popkultury. Jeho práce svou hravostí, důvtipem a bohatou fantazií komentují i parodují okolní svět, včetně samotného autora.

V Galerii Luxfer představil Lysáček multimediální instalaci. Jakýmsi jednotícím principem je zde vertikalita, ať již doslovná či symbolická v podobě odkazů na duchovní či náboženskou ikonologii.  Součástí instalace je řada portrétů, vytvořená ze zažehlovacích korálků.