Krize beze smyslu

5/10 – 27/10/2013
AZ Tower, Brno
kurátorka: Kateřina Štroblová
 

Termín krize nás poslední léta obklopuje téměř na každém kroku. Kvůli krizi se vše mění, nemůžeme žít jako dřív. Se všeobecným fluidem krize, ať již více či méně fiktivním či vykonstruovaným, se vyrovnávají všechny společenské složky. Reakce umění na změnu jakéhokoli paradigmatů je nutná a bezpodmínečná. Reakce na „krizi“ tedy nemůže být výjimkou. 

Výstava s názvem krize beze smyslu se pokouší zachytit jeden ze směrů, jímž umělci nejmladší generace reagují na současnou situaci, a jenž se jeví jako pokračování či spíše vyústění recentního trendu návratů k modernismu a avantgardě. Tito autoři se svými díly staví mimo realitu, staví vlastní světy, mnohdy na pomezí rozumového vyjádření a mimo možnosti vnímání světa běžnými smysly. Díla působí jako znepokojivé, podivně realistické, ale na první pohled nerozpoznatelné, smysly neuchopitelné artefakty. 

Tyto umělecké vize však nekonvenují duchu rigidního surrealismu, ale vyvěrají z vnitřní imaginace a metafyzického uvažování autorů. Paralelní název výstavy by tedy mohl znít i Krize beze smyslů, odkazující na možnosti vnímání světa v dnešní postmoderní situaci.

Anotace: Kateřina Štroblová 

 

 

KATALOG - KRIZE BEZE SMYSLU w.pdf (827,9 kB)

 

FOTOGALERIE