Jiří KOVANDA

13.9. – 10.11.2013

 

 Když jsem v roce 1999 nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, poznal jsem Jiřího Kovandu jako skromného, nenápadného a citlivého pedagoga v pozici asistenta u Vladimíra Skrepla. Když jsme s kolegy o několik let později z tehdy čerstvě založené skupiny Rafani nabídli Jiřímu výstavu v skrovném prostoru galerie CO 14, která sestávala z dvorku v atriu činžovního domu na Smíchově, vyňal z jedné ze zdí cihlu a zazdil za ni klobásu. Výstavu nazval Zazděná klobása. Pamatuji si ten pocit frustrace z tak nejapného činu. V průběhu let jsem se blíže seznámil s prací Jiřího Kovandy a došlo mi, že z jedné drobné kresby podstatu osobnosti umělce nelze poznat. Ale když takových črt, kreseb a akcí postupně člověk uvidí desítky, vše do sebe začne zapadat a drobná díla se vyklenou do monumentálního oblouku. Postoje tak silného, jakým je třeba dlouhé ticho na podiu. Monument, jako je číslovka nula. Nula znamenající nic, avšak zvyšující hodnotu čísel před ní mnohonásobně v závislosti na své pozici. Sama není ničím, ale ve společnosti jiných čísel se stává velikou hodnotou. Nenápadné zásahy do obyčejného prostředí, nečekané kombinace běžných předmětů a neokázalé lidské akce se za čtyřicet let práce proměnily pouze vnějškově, neboť se proměňuje poetika každodenních předmětů. V jádru je neobyčejně konzistentní, aniž by byla rigidní. Vnitřně jde stále o lásku, práci, únavu, sexualitu, společnost ....a tak by se dalo pokračovat dlouho a dlouho neboť interpretace je na divákovi. Jiří Kovanda poskytuje záminku, zbytek je na nás. Jiří Kovanda svá díla nevysvětluje, většinou jen konstatuje viděné, čímž ještě výrazněji provokuje své okolí. Často je dílo bez názvu a název si utváří divák jednoduše sám.

Jeho záznamy performancí a instalací z let 1976-1978 pomocí jednoduché fotografie a strohého popisu jsou neoddělitelné od osobnosti Jiřího Kovandy a jsou dnes proslulé po celém světě. Dá se bez nadsázky říci že Jiří Kovanda je dnes jeden z nejslavnějších českých žijících autorů, vystavující v prvořadých institucích a galeriích po celém světě a my máme tu čest poskytnout takové osobnosti prostor v Galerii Luxfer. 

Anotace: Luděk Rathouský

 

 

FOTOGALERIE

ROZHOVOR

 

"Nenápadné zásahy do obyčejného prostředí, nečekané kombinace běžných předmětů a neokázalé lidské akce se za čtyřicet let práce proměnily pouze vnějškově, neboť se proměňuje poetika každodenních předmětů. V jádru je neobyčejně konzistentní, aniž by byla rigidní. Vnitřně jde stále o lásku, práci, únavu, sexualitu, společnost ....a tak by se dalo pokračovat dlouho a dlouho neboť interpretace je na divákovi. Jiří Kovanda poskytuje záminku, zbytek je na nás..." Luděk Rathouský

  
 

ART GUIDE EAST - Autumn Edition 2013

CEE Guide Country by Country

 
 
 
 

 

FOTOARCHIV

 

 

100 Kč, 2006

 

Bez názvu, 1976

 

Bez názvu, 1977

 

Bez názvu, 2008

 

 Kissing Through Glass, 2008

 

Kontakt, 1977